پایش سلامت روان ۱۹۰ نفر از دانشجویان جدیدالورود علوم پزشکی تربت حیدریه صورت گرفت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ ۱۱:۱۵ | تعداد بازدید: 27

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی، پایش سلامت روان دانشجویان جدید الورود دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به همت اداره مشاوره وسلامت روان و در دو روز متوالی دوشنبه و سه شنبه ۲۰ و ۲۱ آبان ماه با حضور ۱۹۰ نفر انجام شد.

"سمانه اسحاق زاده" کارشناس مسئول اداره مشاوره وسلامت روان در گفتگو با خبرنگار سرویس فرهنگی مفدا، تشخیص زود هنگام مشکلات روانشناختی را در پیشگیری، ارائه خدمات روانشناختی و رفع مشکلات احتمالی موثر دانست و بیان داشت: اداره های مشاوره دانشگاه های علوم پزشکی با شروع هر ترم تحصیلی، دانشجویان ورودی را از نظر سلامت روانشناختی مورد پایش و ارزیابی قرار می دهند. در سال های گذشته این پایش با استفاده از ابزار GHQ  انجام شده است و از امسال طرح جدید پایش سلامت‌روان با ابزار و دستورالعمل اجرایی سنجش و غربالگری نشانه‌های متقاطع سلامت‌روان دانشجویان( CCSM-I&II ) انجام خواهد شد. این ابزار مورد استفاده در برنامه سال تحصیلی جاری می باشد و این پرسشنامه حداکثر شامل ۹۵ سؤال می باشد که دانشجویان را در ۱۳ حوزه افسردگی، خشم، مانیا، اضطراب، علائم جسمی، مشکلات خواب، وسواس فکری و عملی، تجزیه، مصرف مواد، خودکشی، روان پریشی، حافظه و شخصیت مورد بررسی قرار می دهد.

وی در ادامه از ارزیابی تمامی دانشجویان جدید الورود به تعداد ۱۹۰ نفر با استفاده از ابزار مذکور، در این پایش خبر داد و گفت: دانشجویانی که در هر حوزه مورد بررسی، مشکلی را در پرسشنامه گزارش داده اند، جهت بررسی های تکمیلی و ارائه خدمات به اداره مشاوره دعوت خواهند شد. در ضمن هر کدام از دانشجویانی که تمایل به دانستن نتایج پایش خود دارند می توانند از روز چهارشنبه ۲۹ آبان با  مراجعه به اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه از نتایج پایش خود مطلع گردند.

ایشان در پایان از برگزاری سمینار مهارت های قبل از ازدواج، کارگاه آموزشی جهت آشنایی دانشجویان با مواد نوپدید در حوزه اعتیاد، و تشکیل گروه درمانی جهت رفع مشکلات دانشجویان در ایام امتحانات به عنوان برنامه های آتی اداره مشاوره وسلامت روان خبر داد.